Tekstin koko
VALIKKO

Tule vapaaehtoiseksi!

Olisiko sinulla kuukaudessa muutama tunti aikaa? Kiinnostaisiko vapaaehtoistoiminta erilaisissa elämäntilanteissa olevien ihmisten parissa?

Vapaaehtoisiksi etsitään tavallisia ihmisiä, jotka ovat kiinnostuneet antamaan ”naapuriapua” ja toimimaan ystävänä eri-ikäisille ihmisille. Vapaaehtoiset voivat osallistua yksittäisiin tempauksiin ja auttamistehtäviin tai sitoutua pitemmäksi ajaksi. He päättävät itse osallistumisestaan oman kiinnostuksensa, aikataulunsa ja voimiensa mukaan. Vapaaehtoistoiminta on palkatonta mutta siitä saa halutessaan todistuksen.

Raahen seudun hyvinvointikuntayhtymä tarjoaa vapaaehtoistehtäviä lapsiperheiden, ikäihmisten, sairaalassa osastoilla olevien, mielenterveyskuntoutujien ja vammaisten parissa.

Lisää tietoa tehtävistä löydät esitteestä: Tule vapaaehtoiseksipdf, 1300 kb

Hyvinvointikuntayhtymän ilmoittautumislomake vapaaehtoiseksipdf, 275 kb

Yhteyshenkilöt:

Lapsiperheet:
Lea Hassila, puh. 044 439 3700, sähköposti lea.hassila(at)ras.fi

Ikäihmiset palvelukeskuksissa:
Mervi Koski, puh. 044 439 4692, sähköposti mervi.koski(at)ras.fi

Kotona asuvat Ikäihmiset:
Lea Paakkonen, puh 040 135 7880, sähköposti lea.paakkonen(at)ras.fi

Mielenterveyskuntoutujat:
Tanja Kippola, puh. 040 135 7851, sähköposti: tanja.kippola(at)ras.fi

Vammaiset ja kehitysvammaiset kotona:
Heli Haverinen, puh. 040 830 3137, sähköposti: heli.haverinen(at)ras.fi

Kehitysvammaiset palvelukodeissa:
Marja Ukkola, puh. 040 830 3136, sähköposti: marja.ukkola(at)ras.fi

Sairaalassa potilaana olevat:
Anne Mankinen, puh. 040 135 7732, sähköposti: anne.mankinen(at)ras.fi
Helena Sarkkinen-Hyväri puh. 040 135 7804, sähköposti: helena.sarkkinen-hyvari(at)ras.fi

Vapaaehtoistoimintaa tarjoavat järjestöt, seurakunnat ja hankkeet

Lisätietoja hyvinvointikuntayhtymän vapaaehtoistoiminnasta:

perheohjaaja
Lea Hassila
puh. 044 439 3700
sähköposti
lea.hassila(at)ras.fi